SEO to działania mające na celu zwiększenie widoczności naszej witryny wśród wyników wyszukiwania. W tym artykule dowiesz się jak zacząć pozycjonowanie i optymalizowanie strony. Skupimy się na wyszukiwarce Google, gdyż to ta wyszukiwarka jest najczęściej używana przez Polaków.
Warto pochylić się nad optymalizacją, ponieważ skuteczne działania SEO przyczyniają się bezpośrednio do intensyfikacji i zwiększenia ruchu odbiorców oraz ilości potencjalnych konwersji, a zatem realizacji konkretnych działań.
Na pozycjonowanie i optymalizację witryn pod kątem wyszukiwarek składają się 2 istotne zasady:
- dostosowanie strony do wymagań Google, czyli do algorytmów
- zbudowanie autorytetu oraz pozytywnego wizerunku strony, a także firmy w oczach stałych i potencjalnych klientów oraz kontrahentów
Poniżej znajdziesz podstawowe wytyczne SEO, które warto spełnić przy planowaniu i wdrażaniu w życie optymalizacji i pozycjonowania.
- Audyt witryny
Audyt SEO pozwala na kompleksową analizę strony i jej ocenę pod kątem aktualnej pozycji wśród wyników wyszukiwania. Dzięki temu można też ustalić stopień przygotowania witryny pod proces pozycjonowania. Dobrym rozwiązaniem jest również przeanalizowanie pod tym względem konkurencji. W ten sposób można się zainspirować przy tworzeniu i udoskonalaniu własnej strategii SEO.
- Określenie grupy odbiorców
Wyznaczenie grupy odbiorców to podstawowy etap optymalizacji. W tym celu należy:
- określić sylwetkę potencjalnego klienta, a więc uszczegółowić m.in. jego wiek, stan materialny, wykształcenie, zainteresowania, czy stan cywilny
- stworzyć profil i wizualizację idealnego klienta, który pasuje do Twojej oferty. Przy tym należy uwzględnić jego cechy, potrzeby i problemy, które możesz rozwiązać za pomocą swoich produktów.
- przemyśleć jakie informacje i treści będą istotne dla wyznaczonej grupy docelowej. Jeśli celujesz w młodych i początkujących odbiorców, to niech Twoje treści będą dostosowane pod stan ich wiedzy. Jeśli jednak targetem są specjaliści, to możesz sobie pozwolić na stosowanie fachowego języka.
- Wyznaczenie konkretny celów SEO
Zastanów się nad tym, co chciałbyś osiągnąć poprzez optymalizację witryny. Cele powinny być:
- mierzalne, a więc może to być np. zdobycie 1000 nowych klientów
- konkretne i jasne
- ograniczone w czasie, czyli np. zrealizowane w ciągu kwartału czy roku
- Zbadanie słów kluczowych
Dobór słów kluczowych to niezwykle istotna część strategii SEO. Aby były odpowiednie, należy:
- sporządzić wstępną listę słów i fraz powiązanych z branżą bądź Twoimi produktami i usługami
- przeprowadzić w wyszukiwarce badanie i przejrzeć „podobne wyszukiwania” pod kątem fraz związanych z Twoim wyszukiwaniem
- skupić się na frazach o niskiej konkurencyjności, czyli tych dłuższych i bardziej precyzyjnych. Tego typu frazy mają większą szansę na konwersję.
- skorzystać z narzędzi takich jak np. Google Keyword Planner Google Ads. Dzięki temu sprawdzisz konkurencyjność wybranych słów kluczowych.
- sprawdzić i poszukać różnych typów fraz, a więc np. fraz produktowych, opisujących różne kategorie produktów, frazy poradnikowe oraz frazy w formie pytań.
- uwzględnić swoją lokalizację i dopasować ją do charakteru działalności. Oznacza to np., że jeśli działasz głównie zdalnie, to możesz rozszerzyć działania na cały kraj.
- Zaplanowanie budowy strony
To kluczowy element działań, gdyż odpowiednio zoptymalizowana strona przekłada się na zainteresowanie odbiorców, a więc i na wyższe wyniki sprzedażowe. To, na co warto zwrócić uwagę to przede wszystkim:
- optymalna struktura strony, uwzględniająca listę słów kluczowych, na których chcesz oprzeć pozycjonowanie
- odpowiednia hierarchia i łatwa nawigacja na stronie
- przyporządkowanie odpowiednich fraz do właściwych podstron
- zaplanowanie struktury witryny i przypisanie produktów do właściwych podstron. Dzięki temu potencjalni klienci będą mieli ułatwione poruszanie się po stronie.
- utworzenie odrębnych podstron dla usług
- upewnienie się, że każdy z Twoich produktów ma unikalny adres URL. To pozwoli Ci na uniknięciu problemów z duplikacją treści.
- Stworzenie treści
Treść to istotna część SEO. Content na stronę powinien:
- być atrakcyjny dla odbiorcy
- być merytoryczny
- być czytelny, a więc napisany z wykorzystaniem m.in. wypunktowań, bold, nagłówków i akapitów.
- zostać stworzony z wykorzystaniem języka korzyści, a więc uwypuklając benefity płynące z wybrania Twoich usług czy produktów
- być napisany dla potencjalnego klienta, a nie dla robota, pozbawionego emocji
- zawierać frazy kluczowe naturalnie zamieszczone, w odpowiedniej, nie za dużej, ani nie za małej ilości. Zarówno przesada, jak i zbyt mała ilość fraz nie wpłynie dobrze na pozycjonowanie strony.
- Budowanie linków przychodzących
Takie linki poprawiają widoczność Twojej strony i zwiększają autorytet “w oczach” wyszukiwarki. Linki najlepiej pozyskiwać w naturalny sposób, a więc stopniowo, z zaufanych stron o podobnej tematyce. Najlepiej wybierać te, które same mają wysoką pozycję wśród wyników wyszukiwania.
- Skupienie się na technicznej stronie
Są to działania, których celem jest usprawnienie technicznych aspektów strony. Zaliczamy do tego:
- usunięcie z adresu URL wszelkich zbędnych znaków
- poprawę szybkości ładowania strony
- responsywność i odpowiednie wyświetlenie się witryny na urządzeniach mobilnych
- zapewnienie bezpieczeństwa strony poprzez certyfikat SSL
- dodawanie linków wewnętrznych
- zoptymalizowanie i uatrakcyjnienie meta tagów
- Optymalizacja konwersji
Ten etap składa się z szeregu działań mających na celu zachęcanie do podejmowania działań w witrynie, a więc do zakupów, skontaktowania się poprzez formularz czy do zapisania się do newslettera. Przy optymalizacji konwersji warto m.in.:
- dodać wewnętrzną wyszukiwarkę ułatwiającą odnalezienie konkretnych produktów czy informacji
- dodać opcję filtrowania produktów
- zadbać o możliwość finalizacji transakcji bez konieczności rejestracji
- zoptymalizować stronę koszyka, ażeby była przejrzysta i intuicyjna
- dodać live chat, umożliwiający bezpośredni kontakt z firmą
Podsumowując, SEO to niezbędny element efektywnie funkcjonującej strony internetowej. W artykule znajdziesz podstawy, które warto wykorzystać przy optymalizowaniu witryny. Jeśli nie masz czasu na bieżące śledzenie trendów i zmian w SEO, to skorzystaj z usług profesjonalnej agencji marketingowej. Dzięki temu efekty będą wymierne, a ryzyko popełnienia błędów mniejsze.